Technologia 3d okazała się innowacyjna oraz nieprawdopodobnie użyteczna. Znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia a także gałęziach gospodarki. Większość z nas kojarzy technikę 3d z projekcjami w filmów w kinach lub z drukowaniem przestrzennym.
Druk 3d, który polega na wytwarzaniu obiektu fizycznego poprzez nakładanie kolejnych warstw użytego materiału, jest stosowany w głównej mierze w medycynie oraz w budownictwie do przygotowywania prototypów a także modeli. Co interesujące, drukowanie 3d znalazło także użycie w przygotowywaniu gotowych komponentów do tworzenia domów modułowych. Inwestycje tego typu odróżniają się bardzo szybkim nierzadko realizacji a także zaangażowaniem mniej licznej ekipy, co wiąże się z redukcją kosztów wzniesienia budynku.
Technologia 3D, co warto mieć świadomość tego na ten temat?
Godną sugestie techniką jest skanowanie 3d, które polega na odwzorowaniu kształtu obiektu lub otoczenia rzeczywistego za pomocą zbierania danych. Gromadzenie informacji dotyczących kształtu obiektu odbywa się za pomocą skanera 3d, który dzięki technologii laserowej kreuje skany dosłownie ze znacznej odległości. Ta właściwość została wykorzystana w biznesie budowlanej do sporządzania inwentaryzacji budynków trudnodostępnych. Jest to zatem technika, która daje możliwość w bezpieczny sposób zeskanować obiekty, które przykładowo grożą zawaleniem lub znajdują się w miejscach o utrudnionym dostępie. Jak się okazuje, skan 3d z powodzeniem jest wykorzystywany w budownictwie do sporządzania precyzyjnych pomiarów, jak też opracowywania modeli a także przygotowywania prototypów. Jedną z najważniejszych właściwości skanowania 3d jest to, że pomiar jest niewyobrażalnie precyzyjny, dokładność sięga do 1 mm. Jednak skanowanie przestrzenne wykorzystywane jest także w innych branżach oraz dziedzinach życia. Dobrym przykładem jest medycyna i projektowanie protez a także ortez, które idealnie dopasowują się do pacjenta. Też w stomatologii skaner 3d znalazł szerokie zastosowanie do przygotowywania modeli implantów. Jest to technika bezdotykowa, która daje możliwość zebrać wszelkie niezbędne informacje dotyczące kształtu w sposób bezinwazyjny. Skanowanie przestrzenne służy także do digitalizacji zabytków oraz cyfrowej archiwizacji zasobów instytucji kulturalnych.
Źródło: skaner LEO.