Jak działa fluoryzacja?

Dbanie o zęby to w głównej mierze regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego w celu zaprojektowania przeglądów, niemniej jednak także codzienne szczotkowanie nitkowanie czy też stosowanie dobrego płynu do higieny jamy ustnej. Pamiętajmy jednak o tym, że efektywnym sposobem w profilaktyce próchnicy u dzieci jest fluoryzacja w szkole. Powinno się podkreślić, że jest to zabieg refundowany, choćby nie jest obowiązkowy.

Jest to powszechna praktyka, która ma nie tylko i wyłącznie na celu ochronę zębów przed próchnicą u dzieci, niemniej jednak też posiada walor edukacyjny, ponieważ w trakcie takiego zabiegu dzieci uczą się prawidłowego szczotkowania, niemniej jednak także dowiadują się więcej na temat tego, w jaki sposób dbać o zęby, ażeby nie doszło do powstania próchnicy. Pamiętajmy również o tym, że fluoryzacja jest bezpieczna, a więc nie powinniśmy się obawiać o zdrowie naszych dzieci, które przeszły przez ten zabieg.
W jaki sposób przed próchnicą chroni fluoryzacja?
Trzeba zacząć od tego, że fluoryzacja w szkole choćby nie jest zabiegiem obowiązkowym, to jest jednakże coraz częściej stosowana, jak także jest to refundowana forma profilaktyki i próchnicy zębów. Powinniśmy uzmysławić sobie, że taka fluoryzacja chroni nasze zęby. Warto wspomnieć o tym, że w czasie fluoryzacji uwalniane są jony fluorkowe, które wchodzą w reakcję ze składnikami szkliwa umacniając je przed działaniem niekorzystnych kwasów, które powodują demineralizację szkliwa. Warto zdawać sobie sprawę też o tym, że fluor ma właściwości bakteriostatyczne. Do powstania próchnicy dochodzi w wyniku aktywności bakterii, które pobierając cukier pochodzący z przyjmowanego przez nas pokarmu, metabolizują go w kwasy, które następnie powodują demineralizację szkliwa, a więc uszkodzenia, które następnie mogą prowadzić do próchnicy. Stąd też fluoryzacja w szkole jest skutecznym sposobem na to, by zminimalizować ryzyko występowania próchnicy w zębach dzieci. Warto zdawać sobie sprawę również o tym, że próchnica może rozwijać się w szkliwie, a więc w miejscu, które jest niedostępne dla nas podczas szczotkowania czy także nitkowania. Nie powinno więc być zaskoczeniem, że zabiegi powiązane z fluoryzacją prowadzoną w szkołach cieszą się nadal dużym zainteresowaniem i uznawane są za ważny detal profilaktyki dbania o zęby pomiędzy dzieci.

Sprawdź: fluoryzacja w szkole.