Białka rekombinowane na zamówienie

Przeciwciała rekombinowe

Współczesna medycyna ma na swoim koncie sporo wspaniałych odkryć, dzięki którym jesteśmy wstanie zapobiegać wielu chorobom, które do niedawna uchodziły za nieuleczalne. Oczywiście nadal sporo chorób jest wciąż nieuleczalnych, dlatego przed nami jest jeszcze w dodatku wspaniałych odkryć z zakresu medycyny , a dodatkowo biotechnologii. Szczególnie ważny jest rozwój biotechnologii, która umożliwia na odkrycie nowych, przyszłościowych leków , a ponadto ich składników.

Jednym z największych odkryć są białka rekombinowane.
Jeśli chociaż odrobinkę interesujecie się biotechnologią, to na pewno chociaż raz spotkaliście się z tym pojęciem. 1szy raz zostały użyte w przemyśle w ubiegłym wieku i od razu zostały okrzyknięte przełomowym odkryciem. Kilka lat później po wielu testach klinicznych białka te zaczęto stosować w medycynie do produkcji leków. Leki biologiczne są stosowane aktualnie przy leczeniu naprawdę wielu chorób. Białka te, zwane zupełnie inaczej ludzką insuliną, używa się powszechnie w terapii chorób onkologicznych, autoimmunologicznych, neurologicznych, genetycznych, krwi, czy nawet przy zwykłej infekcji.
Początkowo leki posiadały niesamowicie wysoką cenę, gdyż były pozyskiwane jedynie i wyłącznie z tkanek żywych organizmów. Produkcja z żywych tkanek białek rekombinowanych była niesłychanie pracochłonna , a ponadto kosztowna. Powodowało to, że ilość dostępnych leków biologicznych była mocno ograniczona, dlatego ich ceny były niesamowicie wysokie. Obecnie znaleziono już kilka innych możliwości na pozyskiwanie białek rekombinowanych, dlatego ceny leków z udziałem ludzkiej insuliny znacznie spadły i stały się praktycznie powszechne i dostępne dla wszystkich. Ludzka insulina stała się o wiele bardziej powszechna, dzięki niesamowitemu rozwoju biotechnologii. Przeznaczenie niesłychanie skomplikowanej techniki rekombinacji DNA umożliwiło masową produkcję białek rekombinowanych w specjalnych systemach komórkowych. Są zatem obecnie wytwarzane w systemach komórkowych drożdży, bakterii, roślin , a dodatkowo zwierząt.
Leki biologiczne to zdecydowanie najistotniejszym zastosowaniem białek rekombinowanych, natomiast zdecydowanie niejedynym. Obecnie sporo białek jest stosowanych przez producentów w przemyśle chemicznym. Zastosowań w przemyśle białek rekombinowanych jest naprawdę sporo. Wykorzystuje się je w głównej mierze przy produkcji proszków do prania. Oprócz przemysłem chemicznym stosuje się je również w przemyśle spożywczym. Doskonałym przykładem przeznaczenia białek rekombinacyjnych w przemyśle spożywczym jest renina, która jest niezbędna do produkcji przepysznych serów podpuszczkowych.
Polecamy: Koniugacja białek.