Przygotowanie do blogowania

Pomysł na bloga i jego wykonanie

Blogowanie staje się coraz bardziej popularną formą zarabiania pieniędzy. Decydują się na nią głównie uczniowie i studenci, licząc na łatwy dodatkowy zarobek. Blogowanie to także domena kobiet w ciąży, na urlopie macierzyńskim, osób niezdolnych do pracy fizycznej z powodu różnych niepełnosprawności – ale nie tylko i wyłącznie.

Wielu biznesmenów zakłada blogu internetowym w celu budowania marki osobistej, promowania własnej firmy czy działalności gospodarczej. Zarobek na samym blogu internetowym w tym wypadku nie jest konieczny – priorytetowym zadaniem staje się bowiem rozkręcenie innego biznesu.
Sposobów zarabiania na blogu jest całe mnóstwo. Zaczynając od linków i sieci afiliacyjnych, dzięki którym możemy uzyskać przychód za wygenerowaną sprzedaż. Jednakże, by zarabiać na tego rodzaju programach, należy tworzyć bardzo duże zaufanie czytelników, którzy są skorzy kupić polecane przeze mnie produkty.
Innym sposobem zarabiania dzięki pisaniu bloga online jest tekst sponsorowany. Dostajemy produkt, którego recenzję albo wykorzystanie mamy pokazać w tekście na blogu internetowym, a w wielu przypadkach też w innych social mediach – na naszym profilu na Facebooku , a dodatkowo Instagramie. Tego typu współprace zdarzają się dość w dużej liczbie przypadków, jednakże wymogiem jest duża liczba czytelników. Też od liczby osób odwiedzających naszego bloga online zależy wysokość opłaty za tego rodzaju upowszechnienie. Im bardziej rozpoznawalni jesteśmy w świecie blogosfery, tym bardziej opłacalne oferty dostajemy od zleceniodawców.
Niestety, mniejsi blogerzy bardzo często otrzymują wyłącznie zapłatę w formie barteru – na przykład recenzenci książkowi otrzymają książkę na własność w zamian za recenzję. Jest to niedużo korzystne dla blogera, chociaż nadal są osoby, które się na taki system godzą.
Jednym z bardziej wymagających (ale w znaczącej liczbie przypadków najbardziej skutecznym) sposobem zarabiania na blogu jest sprzedaż swojego produktu, na przykład. kursu czy ebooka. Jeśli mamy dużą liczbę zaangażowanych czytelników, a też pomysł na bardzo ciekawy produkt – warto spróbować! Praca nad takim projektem zajmuje bardzo dużo czasu, ale opłaca się najbardziej ze wszystkich podanych powyżej sposobów. Warto przed wypuszczeniem produktu przeprowadzić ankietę pośród czytelników – czy byliby skłonni do zakupu , a oprócz tego czego konkretnie oczekują.
Istnieją także inne sposoby zarabiania na blogu, ale te przedstawione wyżej są najbardziej popularne. Jeżeli już myślisz o założeniu i prowadzeniu własnego bloga – warto spróbować! Jest to inwestycja, która wprawdzie pochłania bardzo dużo czasu, niemniej jednak zwraca się w przyszłości w postaci własnej społeczności odbiorców i renomy w świecie internetu.