Prowadzenie bloga na przestrzeni lat

Rozwój w blogowaniu

Różnego rodzaju blogi są dziś zwykłym elementem polskiej części internetu. Z początku prowadzone tylko przez garstkę zapaleńców – wśród których najwięcej było młodzieży – dziś prowadzone są przez największe światowe firmy, a najbardziej wpływowi blogerzy mogą liczyć na kontrakty opiewające na bardzo wysokie, sięgające dosłownie kilkuset tyś. zł kwoty. A jako że blogi internetowe obecne są w polskim internecie od ponad dwóch dekad, warto przybliżyć sobie ich historię i wskazać najbardziej przełomowe momenty w dziejach polskiej blogosfery.

Za początek blogowania w naszym kraju uznaje się rok tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty siódmy, kiedy powstała pierwsza strona zawierająca internetowy miesięcznik jej posiadacza – ten natomiast nie słyszał wtedy o blogach (nazwa pochodzi z języka angielskiego – web log), zatem nie utożsamiał się zbyt z opisywanym nurtem. Na pojawienie się jego następców nie należy było natomiast długo czekać, bo już po kilku miesiącach w polskim i internecie zaczęły pojawiać się strony z dziennikami i pamiętnikami twórców. Wkrótce z zachodnich krajów dotarł do nas trend blogowania, a największe wtedy portale internetowe udostępniły swoim użytkownikom narzędzia pozwalające na blogowanie bez konieczności posiadania kwalifikacji takich jak kodowanie HTML czy obsługa serwerów.

Pierwsze polskie blogi internetowe nie skupiały wokół siebie szerokich rzesz czytelników. Były bowiem kierowane głównie do znajomych autorów i tylko nieliczne były czytane przez większe ilości osób. Te drugie z w pewnych przypadkach przekształciły się w miejsca z swoją publicznością, których autorzy pełnili funkcje opiniotwórcze. Ten trend zbiegł się również z innym – rozwojem blogów tematycznych. Były one prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach i dotyczyły najróżniejszych tematów. Do dziś działają blogi poruszające takie tematy jak rozmaite dyscypliny sportu, wszelkiego rodzaju rzemiosło, rękodzieło i hobby, podróży po różnych regionach Polski i świata, sztuka, literatura, komiksu, wydarzenia lokalne czy sporo innych. Co istotne, dla twórców wielu z nich blog internetowy jest podstawowym sposobem na życie i kluczowym źródłem pensji.

Ostatnie lata przyniosły również inny trend – a mianowicie coraz częstsze wykorzystanie środków wyrazu innych niż pisanie bloga online. Dzisiejsi blogerzy chętnie sięgają bowiem po narzędzia do budowy filmów wideo (które najczęściej publikowane są przez nich na YouTube), a także sposobów oferowane przez social media, na czele z Instagramem i multifunkcjonalnym Facebookiem, a też w nieco mniejszym stopniu, mikroblogowym Twitterem.