Preparaty chemiczne – obróbka stali

W sytuacji obróbki chemicznej stali nierdzewnej trzeba wykorzystywać jedynie specjalistyczne preparaty chemiczne, które oparte są na kwasie azotowym. Klienci mogą wybrać również rozwiązania ekologiczne, czyli formuły, w których nie stosuje się kwasu azotowego o właściwościach trawiących. Warto dodać o tym, że pasywacja stali to proces, który polega na tym, aby przywrócić powierzchni stali nierdzewnej pierwotną warstwę ochronną, która stworzona jest przede wszystkim przez tlenki chromu.

Zarówno w sytuacji trawienia, jak też pasywacji wykorzystuje się odpowiednie środki chemiczne o odpowiednich właściwościach, które równocześnie są bezpieczne.
Obróbka chemiczna powierzchni ze stali nierdzewnej – co trzeba mieć świadomość tego?
Na początku trzeba wyjaśnić, że przed rozpoczęciem kolejnych etapów obróbki chemicznej stali nierdzewnej powinno się wnikliwie oczyścić taką powierzchnię z zastosowaniem należycie dobranych preparatów chemicznych, które usuwają naloty z rdzy, jak także zanieczyszczenia a także zabrudzenia, które tworzą się na powierzchni w wyniku obróbki termicznej, mechanicznej bądź też intensywnej eksploatacji takiej stali. Jest to konieczne, by przejść do trawienia czy również pasywacji. Warto mieć na uwadze także o tym, że trawienie i pasywacja to etapy obróbki chemicznej, w których stosuje się specjalistyczne preparaty zarówno do miejscowego stosowania, jak także nakładane w sposób natryskowy. Jeśli chodzi o trawienie, to na prawdę bardzo często wykorzystywane są specjalne żele trawiące, które mogą być aplikowane w sposób punktowy, np na spoiwa czy też niewielkie powierzchnie. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się też preparaty do stosowania natryskowego, tj. bejca trawiąca natryskowa. Dzięki metodzie natryskowej preparat jest rozmieszczony w sposób równomierny na całej sporej powierzchni stali nierdzewnej. Powinno się wspomnieć o tym, żeby preparaty przeznaczone do trawienia stali są barwione, tak ażeby były równomiernie rozmieszczone na całych powierzchniach. Jeżeli już zaś chodzi o pasywację stali, to także używa się specjalne pasywatory, czyli środki chemiczne, które przywracają warstwę ochronną stali złożoną z związków takich jak tlenki chromu. Dzięki temu stal odzyskuje swoje oryginalne właściwości.

Warto zobaczyć: pasywator do stali nierdzewnej.