Odzież ochronna i buty robocze

W każdej pracy obowiązuje dress code. Ekspedientka w osiedlowym sklepie z lat osiemdziesiątych ubierze się w  niebieski fartuszek w grochy, kucharz włoży wysoką, białą czapkę, budowlaniec z kolei pomarańczowe ogrodniczki. W większości branż odzież robocza w ogromnym stopniu odbiega od tej noszonej w życiu prywatnym.

Na prawdę bardzo często jest tak, że businesswoman, która osiem godzin spędza za biurkiem w eleganckiej garsonce, po pracy zakłada szary dres, ażeby móc wyjść na spacer z psem. Bez wątpienia pozostaje kwestia butów. Podczas pracy istotne jest posiadanie takiego szczegółu garderoby, jak buty robocze. Ten niepozorny dodatek najczęściej nie tylko i wyłącznie gwarantuje nam dobry wygląd, a przede wszystkim bezpieczeństwo. W sytuacji prac, w których może dojść do wypadku, noszenie takiego obuwia jest obowiązkiem. Często widujemy sprzedawców w supermarkecie, którzy operują wózkiem widłowym czy też sztaplarką. Wystarczyłby jeden nieodpowiedni ruch i cała zawartość wyżej wymienionych pojazdów mogłaby wylądować na podłodze. Kompletne szczęście pracownicy noszą zarówno odzież roboczą, jak i buty robocze, dzięki temu konsekwencje potencjalnego urazu są zredukowane do minimum. Istnieje także sporo innych zawodów, w którym nieodzowne jest wyodrębnienie specjalnego miejsca w szafie na ubrania zakładane jedynie do pracy. Są to na przykład budowlańcy, elektrycy, hydraulicy, lekarze, pielęgniarki, pracownicy służb mundurowych. Odzież robocza gwarantuje także natychmiastową identyfikację danej osoby a także jej profesji. Gdy nasze dziecko zagubi się w tłumie, poczuje się zagrożone, od razu będzie wiedziało, do kogo może się zwrócić. Wszakże od najmłodszych lat w przedszkolach pokazywany jest wizerunek pana policjanta, strażnika miejskiego, czy również pracowników ochrony. 
Podsumowując – odzież robocza to potrzebny element w wielu zawodach. Trudno wyobrazić sobie osobę, która buduje domy w szykownym garniturze. O ile względy miłe dla oka nie mają znaczenia, o tyle jest to zwyczajnie niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. I odwrotnie – sekretarka w ciężkim wojskowym obuwiu to również nietypowe zjawisko.

Źródło informacji: buty reis.