Nekrologi i kondolencje

Cena nekrologów

Nierzadko śmierć przychodzi nagle i pragniemy poinformować znajomych oraz dodatkowo bliskich o tym, że umarł ktoś z naszej rodziny bądź z naszych znajomych czy z naszej pracy. Wtedy wiesza się nekrolog, czyli informację o śmierci danej osoby, dniu pogrzebu , a oprócz tego podziękowania za ewentualne kondolencje itd. Rzeczpospolita nekrologi publikuje od wielu lat.

Właściwie każdy może opublikować tam swój nekrolog w dokładnie sprecyzowanej cenie, w zależności od tego, i jak duża będzie tabliczka z tym nekrologiem.
Chodzi tu o format. Formaty mogą być różnorakie, począwszy od najmniejszych, pośrednie i takie naprawdę spore. Wielkość formatu determinuje ceny. Im większy jest format dalej tabliczki, tym wyższa jest cena publikacji. Nekrologi Rzeczpospolita zamieszcza w małych formatach, a w pewnych przypadkach wręcz w formie całej strony. Publikacja na całej stronie jest najdroższa, bo kosztuje wręcz kilka kilkanaście tyś. pln. Natomiast w niektórych przypadkach ludzi stać jest na to, ażeby opublikować aż tak duży nekrolog. Zwłaszcza chodzi tutaj o ludzi, którzy są o kimś ważnym dla miasta bądź regionu czy jakiejś społeczności. Na ich nekrologi nie szczędzi się pieniędzy. Rzeczpospolita nekrolog publikuje w wydaniu drukowanym swojej miesięczniki, która ma zasięg ogólnopolski. Tak zatem nekrolog pojawi się w gazecie we wszystkich miastach i mniejszych miejscowościach. To w bardzo wielu sytuacjach powoduje, że na dokładnie sprecyzowane pogrzeby ściąga de facto duża liczba osób. W wielu przypadkach w sytuacji znanych zmarłych są to ludzie z całej Polski, a nawet z zagranicy. W nekrologu publikuje się imię i nazwisko osoby zmarłej, w znaczącej liczbie sytuacji też jej funkcję, zawód lub po prostu czynność, która zajmowała się za życia, datę śmierci , a dodatkowo datę pogrzebu, zaproszenie na pogrzeb z informacją, gdzie się odbędzie , a dodatkowo podziękowania lub informację, że o śmierci powiadamia najbliższa rodzina pogrążona w żałobie. Przeznaczenie mają różnorakie informacje. W znaczącej liczbie przypadków nekrolog jest publikowany np przez znajomych z pracy lub szkoły i zawiera zatemej informacji, szczegółowe informacje dotyczące danej osoby jej osiągnięcia , a dodatkowo tego, czym się zajmowała. W wielu przypadkach są to również personalne podziękowania od dokładnie sprecyzowanej grupy osób lub od dokładnie sprecyzowanej osoby, która jest wdzięczna za jakieś dokładnie sprecyzowane działania podejmowane przez zmarłego.
Zobacz również: Rzeczpospolita kondolencje.