Informacje o reniferach

Czy renifery są prawdziwe?
Wiele ludzi zastanawia się, czy renifery są prawdziwe? Te zwierzęta dla wielu osób wydają się magiczne i mityczne. Widząc rysunek renifera, przedstawiany jest on zazwyczaj jako zwierze ciągnące sanie, z czerwonym nosem i dzwonkami na szyi. Prawdziwy wygląd i charakter reniferów jest natomiast w całości inny.

To wspaniałe zwierzęta, które żyją zarówno w hodowlach, jak i dziko.

Renifer – charakterystyka
Prawdziwy renifer to nie renifer Św. Mikołaja, nie posiada czerwonego nosa i nie potrafi latać. Dizajnem przypomina jelenia, jednakże jego szyja i kończyny są o wiele krótsze. Osiąga wagę wręcz 300 kilogramów. Posiada szeroko rozłożone poroże, które poprzez nierównomierne rozłożenie przybiera bardzo interesujące kształty. Jego futro jest futro szare lub brązowe i robi się jaśniejsze na zimę. Gęste futro chroni renifery nie tylko i wyłącznie przed mrozem, ale także przed przemoknięciem.

Renifer tundrowy to zwierzę roślinożerne, najbardziej gustuje w porostach, trawach i mchach, ale nie pogardzi też grzybami. Do przeczesywania warstw śniegu w poszukiwaniu pożywienia niezbędny jest mu odporny na odmrożenia nos.
Gdzie żyją renifery

Renifery uwielbiają surowy klimat terenów podbiegunowych. Najczęściej występują północnych rejonach Ameryki Północnej, Europy i Azji. W Europie renifery spotkamy w Norwegii i Finlandii. Faktem jest, że renifery żyją też w Laponii, która jest uznana za ojczyznę Św. Mikołaja, dlatego dla niektórych renifer Św. Mikołaja, jest tak popularnym skojarzeniem.

Czy renifery są niebezpieczne?
Renifer z alaski to raczej łagodne i spokojne zwierzę. Raczej nie wykonują żadnych gwałtownych ruchów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ludzi. Na prawdę bardzo często ukazują się w niekonwencjonalnych dla zwierząt miejscach, np na stacjach benzynowych. Nie wykazują agresji wobec człowieka. Na nieszczęście ich ilość na drogach sprawia, że w krajach takich jak Norwegia dochodzi do bardzo wielu wypadków samochodowych z udziałem reniferów.
Sprawdź tutaj: gdzie żyją renifery.