Idąc małymi kroczkami

Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie raczkowania? Nie ma ostatecznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest ono z natury subiektywne. Jednak na bazie osobistych doświadczeń znacząca większość rodziców uważa, że najlepszy czas na rozpoczęcie raczkowania to mniej więcej sześciu miesięcy. To wówczas dzieci zaczynają rozwijać poczucie równowagi i mogą kontrolować ruchy górnej części ciała.

od kiedy dziecko raczkuje to na tym etapie zaczynają też rozwijać swoje zdolności motoryczne. Czołganie daje niemowlętom możliwość poznania ich otoczenia i [+] poznania sposobu poruszania się. A przy tym raczkowanie gwarantuje poczucie spełnienia i pomaga rozwinąć poczucie samospełnienia.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

To pytanie na prawdę często zadawane przez rodziców. Ogólnie jednak znacząca większość ekspertów uważa, że dzieci powinny zacząć chodzić w wieku około dwóch lat. Na tym etapie dzieci są w stanie lepiej zrozumieć i kontrolować swój ruch. Są także w stanie komunikować się i współdziałać z innymi przy użyciu swoich umiejętności językowych. Rozpoczęcie chodzenia w tym wieku pomaga również budować zdrową samoocenę i pewność siebie.

Jakie są korzyści z raczkowania i chodzenia w tym wieku?

Czołganie się i chodzenie to ważne etapy rozwoju dziecka. Gwarantują niemowlętom sposobność uczenia się i poznawania ich otoczenia. Czołganie rozwija też u dziecka poczucie równowagi i lokomocji. A przy tym raczkowanie może zwiększyć siłę mięśni i mobilność dziecka. Chodzenie pomaga również rozwijać zdolności motoryczne dziecka. Pomaga też rozwijać umiejętności poznawcze dziecka, umiejętności społeczne i kwalifikacji komunikacyjne.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko powinno raczkować, a kiedy chodzić. Każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie dlatego od kiedy dziecko zaczyna chodzić można powiedzieć to zależy. Natomiast na podstawie osobistych doświadczeń większość rodziców uważa, że najlepszy czas na rozpoczęcie raczkowania to mniej więcej sześciu miesięcy. To wówczas dzieci zaczynają rozwijać poczucie równowagi i mogą kontrolować ruchy górnej części ciała.

Kiedy dziecko raczkuje, powinno postępować zgodnie z następującymi wskazówkami: – Trzymaj luźno dłoń dziecka i pomóż mu iść naprzód w spokojnym tempie. Staraj się nie ciągnąć zbyt mocno ani nie pchać ich w żadnym kierunku; zamiast tego pozwól, ażeby ich ruchy Cię prowadziły. Kiedy zaczyna podnosić stopy z ziemi, jest to świetny znak, że jest gotowy na bardziej samodzielne ruchy.-Zachęcaj dziecko, wskazując rzeczy wokół siebie i komentując to, co robi – zachęci to do większej eksploracji i edukacji! O ile to konieczne, spróbuj użyć słów takich jak „góra” lub „na dół”, kiedy wskazujesz swojemu maluszkowi, gdzie ma iść dalej.
Zobacz więcej: kiedy dziecko powinno raczkować.